Víťazné oblúky Európy

Objavte novú destináciu
14. mája 2024

Symbolizujúce oslavu víťazstva, pripomínajú víťazné oblúky nielen úspechy na bojisku, ale aj vládu a silu moci panovníkov. Zdobené reliéfmi s vojnovými výjavmi, rozprávajú príbehy, ktoré sa odohrali na bojiskách. Pozrite sa s nami na zaujímavé víťazné oblúky Európy, a odhaľte ich tajomstvá.

Víťazný oblúk v Orange, Orange, Francúzsko

Vojenskú slávu impéria zvečňuje aj tento veľmi dobre zachovaný rímsky oblúk. Zaujímavý je nielen svojim výnimočným, takmer neporušeným stavom, ale aj do detailov prepracovanými rezbami, a sochami. Tematicky vyobrazuje niekoľko vojnových tém ako námorné bitky, avšak odhaľuje aj konkrétne boje Rimanov s Germánmi, a Galmi pod vládou Júlia Cézara. S výškou viac ako 19 metrov vzdáva poctu nielen víťazstvám, ale aj veteránom. Je taktiež najstarším príkladom rímskej architektúry, napriek tomu, že v stredoveku slúžil na cvičnú streľbu. Spolu s rímskym divadlom je zapísaný na zozname UNESCO.

Hadriánov víťazný oblúk, Atény, Grécko

Monumentálne brána, ktorá kedysi oddeľovala starodávne Atény od novej Rímskej štvrte, je dôležitou pripomienkou rímskeho vládcu Atén – Hadriána. Je príkladom toho, že oslavné oblúky nemuseli priamo odkazovať na vojenské úspechy, ale často pripomínali vládu či moc panovníkov. Mramorový oblúk bol postavený ako pocta za to, že cisár prispel k dokončeniu najväčšieho chrámu svojej doby, Chrámu Dia Olympského. Oblúk bol zároveň vnímaný ako spojenie Rímskej a Gréckej kultúry.

Konštantínov víťazný oblúk, Rím, Taliansko

Vzhľadom na svoju históriu, je Taliansko domovom množstva antických víťazných oblúkov. Okrem tých, ktoré odkazujú na triumf armád, či znázorňujú priebeh bojov, nájdeme aj stavby oslavujúce samotných cisárov. Medzi takéto stavby patrí aj Konštantínov oblúk. Nachádza sa v blízkosti Kolosea, na mieste, kde sa začínali víťazné pochody po úspešnom ťažení. Symbolizuje kontrolu východu Rímskym impériom, po víťazstve Konštantína nad Maxentiom. Okrem toho, že ho dal postaviť senát, je tento oblúk výnimočný najmä svojou výzdobou. Použili totiž viacero sôch, a prvkov z iných stavieb. Z Trajanovho námestia preniesli nielen materiál, ako polkruhové stĺpy a panely, ale aj bojový reliéf či postavy väzňov.

Brandenburská brána, Berlín, Nemecko

Ikonická brána predstavujúca zjednotenie Nemecka, síce nerozpráva o veľkolepých víťazstvách, ale je významnou pamiatkou s bohatou históriou, inšpirovanou antickou architektúrou. Svojimi prvkami pripomína aténsku Akropolu, pričom symbolizuje rozdelenie a opätovné spojenie mesta. Brandenburskú bránu zdobia reliéfne výjavy z Herkulovho života, ale aj ďalšie vyobrazenia bohov víťazstva, pričom v podobe sôch korunujúcich bránu, vstupujú do mesta na voze ťahanom koňmi.V historickom ohľade nie je víťazným oblúkom, avšak bránu možno vnímať ako pripomienku mieru, a jednoty po vojnových ťaženiach. Samotná výzdoba taktiež odkazuje na tému vojenských úspechov. V priebehu rokov od svojho vzniku v roku 1734, prešla viacerými zmenami, ale aj poškodeniami počas 2. sv. vojny. Pieskovcová brána bola pôvodne colnicou v opevnení mesta, vzhľadom na jej vstupné umiestnenie. Do súčasnej podoby ju zrekonštruovali až po zjednotení Berlína.

Víťazný oblúk na námestí Étoile, Paríž, Francúzsko

Jeden z najnavštevovanejších oblúkov sveta, parížsky oblúk, snáď netreba ani predstavovať. Postavený Napoleonom Bonaparte na znak svojej moci v roku 1836, dodnes majestátne reprezentuje francúzske víťazstvá vo vojnových ťaženiach. Inšpiráciou bol údajne Titov oblúk, antická stavba v rímskom komplexe Forum Romanum. Na stavbe masívneho, 50 metrov vysokého oblúku so šírkou 22 metrov, sa začalo pracovať už v roku 1806. Steny druhého najvyššieho víťazného oblúka na svete, zobrazujú bojiská, na ktorých viedli Napoleonovi vojaci vojny. V strede pod oblúkom je umiestnený hrob neznámeho vojaka, spolu s večne horiacim ohňom. Práve v tejto časti, sa konajú rôzne vojenské oslavy či pamätné udalosti. Okrem výnimočných reliéfnych výjavov, a sochárskej výzdoby, má oblúk plošinu, ktorá po prekonaní 284 schodov ponúka výnimočný pohľad na mesto.

Víťazná brána Siegestor, Mníchov, Nemecko

Brána do mesta s bronzovou sochou ženy symbolizujúcej Bavorsko predstavuje viac, ako výhru v boji. Pôvodne bola pamiatka venovaná sláve bavorskej armády, avšak po 2. sv. vojne, kedy bola obnovená, pripomína aj vzácny mier. Nájdeme na nej nevšedný výjav, namiesto koní je voz ťahaný záprahom levov. Táto veľkolepá, 21 metrov vysoká stavba, je podobne ako väčšina oblúkov inšpirovaná antikou  – spomínaným Konštantínovým víťazným oblúkom.

Víťazné oblúky upozorňujú na významné okamihy v dejinách, a zároveň sú jedinečnými architektonickými pamiatkami ukrývajúce skryté významy. Je preto pochopiteľné, že množstvo zložitých detailov a umeleckých reliéfov priťahuje pozornosť návštevníkov po stáročia.

Sledujte nás na Facebook-u

baDAKAtelia na cestách

baDAKAtelia na cestách

Verejná skupina
5200 členov
Pridať sa do skupiny
Nájdite si spolucestujúceho

Cestovná kancelária DAKA realizuje zájazdy do nasledovných krajín