Ktoré zaujímavosti o Eiffelovej veži ste možno netušili?

Rady a tipy
29. októbra 2024
Eiffelova veža je ikonickým symbolom Paríža a neodmysliteľnou súčasťou Francúzska. Svojou jedinečnou architektúrou a historickým významom priťahuje pozornosť turistov a obdivovateľov z celého sveta. Každý rok sa na ňu prídu pozrieť milióny návštevníkov, ktorí sú fascinovaní nielen samotným vzhľadom tejto železnej krásky, ale aj príbehmi, ktoré sa viažu k jej vzniku a existencii. Avšak Eiffelova veža je viac než len vysoká kovová stavba; je to svedok historických a technologických zmien, inšpirácia pre architektov a inžinierov a miesto, ktoré stále spája ľudí z rôznych kútov sveta. Či už ste zanietený cestovateľ, fanúšik architektúry alebo milovník francúzskej kultúry, objavenie zaujímavostí o Eiffelovej veži vám môže pridať nový rozmer k jej návšteve.

Rozsvietená Eiffelova veža v Paríži a okolie po zotmení.

Ako vznikla myšlienka postaviť Eiffelovu vežu?

História Eiffelovej veže siaha do konca 19. storočia, kedy sa Francúzsko chystalo osláviť sté výročie Francúzskej revolúcie. Na počesť tejto významnej udalosti sa mala v Paríži konať Svetová výstava, ktorá by predstavila technické a priemyselné pokroky. Organizátori výstavy chceli vybudovať stavbu, ktorá by symbolizovala národný pokrok a stala sa reprezentatívnym monumentom pre krajinu. Hoci existovalo viacero návrhov, práve projekt Gustava Eiffela – železná veža, ktorá mala vtedy neuveriteľných 300 metrov, vyvolal najväčší ohlas. Eiffelov návrh od začiatku predpokladal, že veža bude vynikať výškou a stane sa technologickým úspechom doby. Vďaka tejto vízii sa tak zrodila Eiffelovka, ktorá mala spočiatku len symbolizovať pokrok, no stala sa jednou z najznámejších stavieb na svete.

Mená nachádzajúce sa na Eiffelovej veži.

Prečo bola veža spočiatku kontroverzná?

Eiffelova veža, ktorá dnes symbolizuje krásu a eleganciu Paríža, vyvolala v období svojej výstavby značný odpor. Mnohí obyvatelia a umelci považovali vežu za nevzhľadnú a narúšajúcu estetiku mesta, ktoré bolo dovtedy známe klasickou architektúrou a vycibreným štýlom. K jej najvýraznejším odporcom patrili renomovaní umelci a spisovatelia tej doby, ako napríklad Guy de Maupassant, ktorí kritizovali „znetvorenie“ panorámy Paríža. Napriek tejto kontroverzii bol projekt dokončený a veža sa stala neoddeliteľnou súčasťou parížskej scenérie. Kedy bola postavená Eiffelova veža? Oficiálne bola dokončená v roku 1889 a hoci jej pôvodný zámer bol len dočasný, zostala stáť ako symbol modernej architektúry a odvahy inovovať. Kontroverzie okolo nej utíchli a dnes je veža milovanou pamiatkou, ktorá láka milióny návštevníkov z celého sveta.

Aké sú zaujímavé fakty o výstavbe Eiffelovej veže?

Výstavba Eiffelovej veže bola pre Paríž v tom čase bezprecedentným projektom a vyžadovala mimoriadnu presnosť a koordináciu. Stavbu tvorí 18 038 kusov železa, ktoré museli byť navzájom precízne spojené, aby vytvorili konštrukciu dostatočne pevnú, ale zároveň flexibilnú, aby odolávala veterným náporom a teplotným zmenám. Počas výstavby robotníci čelili rôznym výzvam, vrátane nutnosti pracovať vo veľkých výškach, čo viedlo k zavádzaniu nových bezpečnostných postupov a ochranných pomôcok. Stavba tiež pritiahla pozornosť medzinárodnej verejnosti, ktorá sledovala, ako sa táto „železná dáma“ týči nad Parížom. Keď bola Eiffelova veža v roku 1889 slávnostne otvorená na Svetovej výstave, ohromila celý svet a navždy zmenila tvár modernej architektúry – stala sa dôkazom toho, že technické a estetické riešenia môžu ísť ruka v ruke. Mnohé z použitých technológií a postupov sa stali základom pre ďalšie monumentálne stavby po celom svete. Gustav Eiffel a jeho tím museli riešiť náročné problémy, ako je stabilita stavby pri veľkých výškach, čo si vyžadovalo detailné výpočty a precízne umiestnenie každého kovového dielu. Navyše, kvôli svojej výške a železnej konštrukcii sa veža musela vyrovnať s efektom tepelných rozťažností, ktorý spôsobuje, že sa veža mierne zväčšuje a zmenšuje podľa teploty. Mnoho robotníkov, ktorí pracovali na tejto stavbe, boli špeciálne vyškolení pre prácu vo výškach, čo v tom čase znamenalo mimoriadne riziko. Eiffelova veža sa tak stala nielen symbolom pokroku, ale aj dôkazom odvahy a technickej zdatnosti, ktorá otvorila nové cesty v oblasti konštrukčného inžinierstva.

Eiffelova veža bola pôvodne navrhnutá pre španielsku Barcelonu.

Ako sa zmenila od svojho vzniku až dodnes?

Od svojho vzniku prešla Eiffelova veža viacerými zmenami, ktoré jej umožňujú odolať poveternostným podmienkam a zároveň zostávať atraktívnou pre návštevníkov z celého sveta. Pôvodne bola natretá červenohnedou farbou, ktorá postupom času prešla rôznymi odtieňmi – od žltých a bronzových tónov až po tmavšie farby, až sa nakoniec ustálila na súčasnej bronzovej farbe, ktorá sa dnes nazýva „Eiffelova bronzová.” Každých sedem rokov prechádza veža kompletnou renováciou, pri ktorej je natieraná približne 60 tonami špeciálnej farby, čo zabezpečuje dlhodobú ochranu proti korózii a poveternostným vplyvom. Táto pravidelná údržba je kľúčová, aby veža zostala v perfektnom stave a mohla naďalej odolávať časovému vplyvu. V roku 1985 sa veža dočkala modernizácie v podobe osvetlenia, ktoré zahŕňa tisíce žiaroviek, čo po zotmení vytvára nádherný svetelný efekt a jedinečný pohľad na Eiffelovu vežu v noci. Okrem toho boli v priebehu rokov pridané nové výťahy a ďalšie prvky moderného vybavenia, ktoré zvyšujú pohodlie návštevníkov a zároveň zachovávajú bezpečnosť. Hoci základná konštrukcia a celkový vzhľad Eiffelovky zostávajú nezmenené, pravidelné úpravy a modernizácia jej pridávajú nové vrstvy funkčnosti a estetiky, vďaka čomu sa stala nadčasovým symbolom technického pokroku a krásy, ktorý môžeme obdivovať aj dnes.

Veľkolepá svetelná šou, ktorou návštevníci oslavovali 130 výročie postavenia Eiffelovej veže.

Aké zaujímavosti ste o Eiffelovej veži pravdepodobne netušili?

Eiffelova veža, ktorá mala byť pôvodne len dočasnou stavbou, má bohatú históriu plnú fascinujúcich príhod a nečakaných obratov. Gustav Eiffel ju pôvodne plánoval ponechať len dvadsať rokov, po ktorých mala byť demontovaná, pretože mnohí Parížania ju považovali za nevkusný prírastok do panorámy mesta. Avšak s pribúdajúcim významom veže ako rádiového vysielača počas začiatku 20. storočia sa jej hodnotu podarilo obhájiť, čím získala trvalé miesto vo francúzskej kultúre a dnes je považovaná za jednu z najväčších atrakcií na svete. Zaujímavosťou je, že v dôsledku teplotných zmien sa výška veže môže meniť až o niekoľko centimetrov – počas horúcich dní sa kovové časti roztiahnu a veža môže byť o pár centimetrov vyššia, zatiaľ čo v chladnom počasí sa zmršťuje. Ďalším zaujímavým prvkom sú Eiffelova veža schody, ktoré vedú až na druhé poschodie a sú obľúbenou výzvou pre odvážnych návštevníkov, ktorí chcú zažiť výstup po 1 665 schodoch namiesto použitia výťahu. Počas prvej a druhej svetovej vojny zohrala veža strategickú úlohu ako rádiový vysielač, čím výrazne prispela k francúzskej obrane a zároveň si vďaka tomuto využitiu zabezpečila prežitie aj počas náročných vojnových rokov. Od roku 1991 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, čo len potvrdzuje jej jedinečný význam nielen pre Paríž a Francúzsko, ale aj pre celé ľudstvo ako historický a architektonický poklad.

Na vrchol Eiffelovej veže vedie až 1665 schodov.

Čo môžete vidieť z jej vrcholu?

Z vrcholu Eiffelovej veže sa návštevníkom otvára jeden z najkrajších výhľadov na Paríž, ktorý zahŕňa ikonické pamiatky ako katedrálu Notre-Dame, baziliku Sacré-Cœur, Trocadéro, Invalidovňu a slávny bulvár Champs-Élysées. Tento výhľad z výšky 276 metrov je skutočne nezabudnuteľný, najmä za jasného počasia, keď je možné vidieť až do vzdialenosti 70 kilometrov, čím získate úchvatný pohľad na celé mesto a jeho okolie. Výstup na vrchol vám poskytne panoramatický pohľad na mesto, ktorý je jedinečný cez deň a úplne magický pri západe slnka alebo v noci, kedy Paríž doslova žiari. Eiffelova veža má tri poschodia, z ktorých každé ponúka iný zážitok: prvé poschodie je vybavené reštauráciou a sklenenou podlahou, ktorá návštevníkom umožňuje jedinečný pohľad priamo pod nohy; druhé poschodie ponúka reštaurácie a obchodíky so suvenírmi; tretie poschodie, ktoré sa nachádza na vrchole, poskytuje najlepší výhľad a zároveň obsahuje malú repliku Eiffelovej kancelárie s historickými exponátmi. Výlet na vrchol Eiffelovej veže je zážitkom, ktorý poskytuje úplne nový pohľad na Paríž z vtáčej perspektívy – či už sa sem vyberiete cez deň, aby ste obdivovali pamiatky v slnečnom svetle, alebo v noci, kedy svetlá mesta vytvárajú neopakovateľnú romantickú atmosféru.

Aké sú najlepšie časy na návštevu Eiffelovej veže?

Ak sa chcete vyhnúť davom, je najlepšie navštíviť Eiffelovu vežu buď skoro ráno alebo večer, keď sa Paríž zahalí do svetiel a vytvára nádhernú nočnú atmosféru. V noci sa každú hodinu na päť minút rozžiari tisíckami blikajúcich svetiel, čo pridáva na jej romantickom dojme. Návšteva v zimných mesiacoch môže byť tiež príjemnou alternatívou, keď je počet turistov nižší. Eiffelova veža v noci je očarujúca a jej nočný pohľad patrí medzi najlepšie zážitky. Počas letných mesiacov je vhodné rezervovať si vstupenky vopred, aby ste sa vyhli dlhým radám a mohli si užiť výhľad bez zbytočného čakania.

Rozžiarená Eiffelova veža počas noci.

Aké užitočné informácie sa oplatí poznať pred jej návštevou?

Pred samotným vstupom na Eiffelovu vežu sa odporúča rezervovať si lístky online, čím sa vyhnete dlhým radám a zabezpečíte si rýchlejší vstup. Na výber máte viaceré možnosti vstupeniek, od základných až po špeciálne s prístupom na vrchol. Eiffelova veža poschodia ponúkajú rozdielne zážitky, pričom prvé a druhé poschodie sú prístupné pešo aj výťahom. Pokiaľ ide o poloha Eiffelovky, tá je priamo v centre Paríža, v parku Champ de Mars, ktorý je ideálnym miestom na piknik alebo relax pred či po návšteve. Ak máte odvahu, môžete si vyskúšať výstup po schodoch na druhé poschodie, čo je jedinečný zážitok, ktorý vám umožní lepšie pochopiť majestátnosť tejto stavby.

Sledujte nás na Facebook-u

baDAKAtelia na cestách

baDAKAtelia na cestách

Verejná skupina
5700 členov
Pridať sa do skupiny
Nájdite si spolucestujúceho

Cestovná kancelária DAKA realizuje zájazdy do nasledovných krajín